piątek, 17 czerwca 2022

Belzer

 W 1884 roku Robert A. Belzer założył firmę zajmującą się eksportem narzędzi. Zaopatrywał głównie kraje nordyckie. W 1912 roku dwaj kupcy Walter Dörken i Walter Schlingensiepen przejęli firmę, która w tym czasie miała swoją siedzibę przy Hastener Straße 4 w Cronenberg (od 1929 roku część Wuppertalu). Pierwsza wojna światowa i rosnąca mechanizacja zwiększyły popyt i wymagania dotyczące jakości. W szczególności nowy przemysł motoryzacyjny stworzył nowy popyt, więc Belzer rozpoczął własną produkcję w 1920 roku. Firma zatrudniała około 100 pracowników.

W 1925 roku pierwsze klucze, śrubokręty i szczypce zostały wykonane z wysokiej jakości stali wanadowej i początkowo sprzedawane pod marką "Eigenheim". Katalog z 1937 roku składał się z kilku tysięcy narzędzi na 200 stronach. Belzer produkował wysiłkiem 290 pracowników głównie specjalne narzędzia dla motoryzacji i budowy pojazdów, dla lotnictwa i przemysłu maszynowego, w międzyczasie również pod marką "Becro".


W 1943 roku budynek administracyjny przy Hastener Straße został zniszczony, hale produkcyjne zostały szczęśliwie oszczędzone przed nalotami bombowymi, dzięki czemu produkcja mogła zostać ponownie uruchomiona szybko po wojnie. Asortyment został poszerzony o nowe narzędzia dla specjalnych zawodów (takich jak zegarmistrzowie, optycy, technicy radiowi i telekomunikacyjni). Pod koniec 1950 roku 60% produkcji zostało ponownie wyeksportowane, a liczba pracowników wzrosła do 650. Sukces oznaczał, że zakład musiał zostać ponownie rozbudowany.


W dniu 1 października 1970 r. rodziny właścicieli sprzedały Belzer częściowo państwowej firmie Saarbergwerke AG. W 1974 roku Belzer został połączony z firmą Dowidat, tworząc DWU (Deutsche Werkzeug Union). Podczas gdy Belzer dostarczał głównie narzędzia dla przemysłu lotniczego, a także badań i rozwoju, Dowidat skupił się bardziej na wyposażeniu przemysłu i rzemiosła. Powstała również wspólna marka "Belzer-Dowidat". W 1977 roku "Spiegel" pisał, że firma jest uważana za lidera rynku w branży narzędziowej z obrotami 100 milionów marek i po wielu latach przynoszących straty, w 1976 roku osiągnęła zysk 500 000 DM.
W 1988 roku szwedzka Grupa Bahco kupiła DWU. W 1991 roku Bahco zostało ponownie przejęte przez założoną w 1862 roku Grupę Sandvik, jednego z największych europejskich producentów narzędzi. Firma nosiła zatem nazwę Sandvik-Belzer od października 1991 r. i miała nadzieję na poprawę pozycji rynkowej i bezpieczną przyszłość dla swoich 500 pracowników (ponad 200 z nich w Wuppertalu).
 Jednak już w 1993 roku w Wuppertalu zwolniono 70 pracowników, a produkcję wyrobów kutych przeniesiono do Hasborn, drugiej lokalizacji zakładu. W 1997 roku Hasborn w Saarze został zamknięty, a produkcja przeniesiona do Argentyny. Pozostałe 140 pracowników w Cronenberg nadal produkowało śrubokręty i wózki warsztatowe. W 1996 r. skarga miejscowego mieszkańca na uciążliwość zapachową lakierni, która działała od 1989 r., zagroziła tej lokalizacji zakładu.W 1997 roku administracja została scentralizowana w centrali w Szwecji. Ponownie utracono kolejne 40 miejsc pracy. W czerwcu 1999 roku Sandvik sprzedał dział "Piły i narzędzia" – a tym samym także swoją część Cronenberger – amerykańskiej grupie narzędziowej "Snap-on", założonej w 1920 roku.
Grunty i budynki w Wuppertalu zostały zakupione przez Agencję Rozwoju Gospodarczego Wuppertalu około 2000 roku i od tego czasu są eksploatowane jako park przemysłowy. Ostatni na terenie Niemiec zakład firmy Sandvik-Belzer działał do 2004 roku, kiedy to produkcja śrubokrętów – ostatnia pozostała produkcja narzędzi – została również przeniesiona do Hiszpanii.
W 2005 roku Snap-on połączył Herramientas Eurotools SA, przejęty w 1995 roku, oraz Bahco Group AB, tworząc SNA Europe Group.  Puste budynki na terenie dawnej firmy w Wuppertalu służyły w 2015 r. jako miejsce zakwaterowania dla uchodźców, a budynek administracyjny został również odpowiednio zaadaptowany. W Brazylii Apex Tool Group nadal sprzedaje narzędzia pod marką Belzer.
Belzer zapisał się dwoma osiągnięciami w historii produkcji narzędzi – jako pierwszy zastosował stal wanadową (chromowo-wanadową) oraz, również jako pierwszy, zastosował chromowanie jako zabezpieczenie narzędzi przed korozją. Ponoć Belzer był przez lata jedyną firmą w Europie produkującą narzędzia chromowane na wysoki połysk.
Tak więc Belzer przeszedł, śladem wielu innych zasłużonych producentów narzędzi, do historii. Niemniej do dzisiaj narzędzia Belzer, produkowane niegdyś w Niemczech, są poszukiwane i cenione za bardzo wysoką jakość i wygląd.

Poniższy klucz kupiłem w sklepie ze starociami w centrum Wiednia. Na szczękach widać nieco ślady użycia, poza tym powłoka chromowa nie jest już idealna. Ale nadal klucz ten wyróżnia się doskonałą jakością, precyzją, wykonaniem. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Makita

Makita to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku narzędzi. Jest to ogromny koncern, wywodząca się z Japonii i działająca w więks...