poniedziałek, 30 listopada 2020

Facom

W 1918 roku w Paryżu młody inżynier Louis Moses do spółki z kilkoma krewnymi i przyjaciółmi założył firmę Franco-Américaine de Construction d’Outillage Mécanique, zwaną później od inicjałów nazwy jako FACOM. Celem działania spółki miała być produkcja narzędzi ręcznych.

Jak firma podaje na swej stronie, nazwa była bardzo okazała, skoro ten skromny warsztat początkowo liczył zaledwie dziesięciu pracowników. Przez pierwszy rok jedynym produktem był klucz nastawny, noszący kod „klucz 101”, zwany potocznie „Madam 101”. Firma na swej stronie przyznaje, że klucz ten jest niezwykle podobny do klucza Clyburna, usprawiedliwia ten fakt powszechnością tego rodzaju praktyk w owych czasach. W jednym tylko zdaniu dodam, że Anglik Richard Clyburn opatentował klucz nastawny swojej konstrukcji już w 1842 roku. Na temat historii i nazewnictwa kluczy nastawnych zamierzam napisać osobny tekst.

FACOM produkował klucz 101 do lat sześćdziesiątych. Ponoć obecnie "Madam 101" stanowi niezwykłą gratkę dla kolekcjonerów.

 


W latach międzywojennych dynamicznie rozwijał się przemysł motoryzacyjny, lotnictwo i transport kolejowy, FACOM korzystał na tym i rósł równie szybko. Największy wzrost nastąpił po zakończeniu drugiej wojny światowej, gdy gospodarka francuska notowała wzrost gospodarczy bez przerwy przez trzydzieści kolejnych lat.

W 1952 roku FACOM, jako pierwszy w Europie, zaczął udzielać gwarancji dożywotniej na swoje narzędzia. Dzisiaj nadal udziela gwarancji dożywotniej na wiele narzędzi. 

FACOM podaje na swej stronie, że w 1983 roku był największym producentem narzędzi w Europie i trzecim na świecie. Należy odnotować, że FACOM rozwijał się nie tylko organicznie – wchłaniał również innych producentów. Zwracam uwagę na dwie z nich: Britool i USAG, odpowiednio – brytyjski i włoski producent narzędzi.

W 2006 roku FACOM zostaje sprzedany firmie Stanley Works, która od 2009 roku nazywa się Stanley Black & Decker. Ostatecznie FACOM zostaje wchłonięty przez Stanleya a spółka rozwiązana. Marka FACOM jest nadal stosowana przez właściciela w wybranych narzędziach i elektronarzędziach.

FACOM oferuje ciekawe klucze nastawne. Zarówno klasyczne, w wariantach chromowanym i fosforanowanym, jak też klucze o zwiększonym rozstawie szczęk, ze szczęką odwracaną, z rękojeścią z tworzyw sztucznych.

Posiadam klucz 113A.6C, chromowany, szczęki polerowane, bardzo solidny. Nie wiem, gdzie został wyprodukowany, czy gdzieś w Europie czy na Tajwanie.




Aktualizacja 07.03.2024 - od wczoraj mam jeszcze jeden model klucza FACOM: 101.6PB. Producent reklamuje ten model jako szybkonastawny - nie wiem co ma na myśli. Rozstaw szczęk jest nieco większy niż w modelu powyżej, charakterystyczne jest też ułożenie główki względem uchwytu. Ten klucz też jest solidny, porządnie wykonany, ładny.




Przy okazji kupiłem drugi klucz FACOM, ten sam model tylko wersję 4-calową. Ten kluczyk jest ładniutki.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Makita

Makita to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku narzędzi. Jest to ogromny koncern, wywodząca się z Japonii i działająca w więks...