piątek, 4 września 2020

Bosch

Opis (nawet krótki) firmy Robert Bosch GmbH należy zacząć od jej założyciela, wyjątkowego człowieka. Urodzony w 1861 roku w dość zamożnej rodzinie, ale jako jedenasty z dwanaściorga dzieci, nie miał łatwego startu. Całą młodość miał wypełnioną ciężką pracą i nauką, podróżami po świecie (był nawet w Stanach Zjednoczonych). Wreszcie zainwestował wszystkie swoje pieniądze i w 1886 roku osiedlił się w Stuttgarcie, gdzie założył niewielki warsztat. Sukces odniósł wraz z rozwojem przemysłu samochodowego – zaproponował zapłon iskrowy, który zaczęto stosować w pierwszych pojazdach. Gdy wprowadził wysokonapięciowy zapłon elektromagnetyczny ze świecami zapłonowymi, niemal zmonopolizował cały światowy przemysł motoryzacyjny. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku wprowadzał do oferty kolejne wyroby – elektronarzędzia, wyroby grzewcze (np. ogrzewacze przepływowe Junkers) a nawet radia samochodowe. W czasie drugiej wojny światowej fabryki Boscha pracowały na potrzeby przemysłu zbrojeniowego, ale wspierał on ruch antyfaszystowski i pomagał wielu Żydom.

Robert Bosch zasłynął również jako wielki filantrop – fundował szpitale, wspierał oświatę i opiekę społeczną, był prawdziwym społecznikiem i mecenasem. Już w 1906 roku w swoich zakładach wprowadził ośmiogodzinny dzień pracy, produkcję w warunkach podziału pracy (taśmę montażową), wolne popołudnia w soboty, wielostopniowy system urlopów.

Idee zmarłego w 1942 przemysłowca kontynuuje Fundacja Roberta Boscha.

Robert Bosch GmbH to obecnie ogromny, globalny koncern, skupiający setki fabryk i oddziałów na całym świecie. Największą część zajmuje nadal dział techniki motoryzacyjnej, istotne są też: dział sprzętu gospodarstwa domowego (BSH – Bosch Siemens Hausgeräte) i dział elektronarzędzi (Bosch, Skil, Dremel). Wielu z nas do dzisiaj każdą szlifierkę kątową nazywa Boschem. Niemal w każdym domu w Polsce jest jakieś elektronarzędzie z tym logo. Zielone – dla amatorów, czy też niebieskie – dla zawodowców. 

Bosch nie produkuje narzędzi ręcznych, ale w ofertach promocyjnych praktykuje dokładanie do zestawu wierteł, bitów itd. jakichś dodatków. W taki właśnie sposób stałem się posiadaczem dwóch kluczy nastawnych. Wyprodukowane zapewne w Chinach, z chromowanymi szczękami, uchwyty dwukomponentowe (twarde tworzywo + elastomer). Szczęki ruchome bardzo luźne, regulacja nieprecyzyjna, jest to więc typowy gratis dokładany do właściwych wyrobów. Prawa i lewa strona kluczy jest identyczna, więc zdjęcia tylko z jednej strony.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Makita

Makita to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku narzędzi. Jest to ogromny koncern, wywodząca się z Japonii i działająca w więks...